Pressinõukogu tegi TV3 kohta tauniva otsuse

Tallinn, 13. veebruar 2024. Pressinõukogu arutas Räpina vallavalitsuse kaebust 6. novembril TV3 eetris olnud saate „Märgatud Eestis“ peale ja otsustas, et telekanal rikkus saatega head ajakirjandustava.

Räpina vallavalitsus kaebas Pressinõukogule, et vald pakkus saatejuhile võimalust teha intervjuu teemaga kursis oleva abivallavanemaga, aga ta loobus sellest ja seetõttu jäi vald sisuliselt ära kuulamata. Lisaks saatis valla avalike suhete spetsialist Taavi Libele e-kirja, milles palus saata küsimused ja intervjuu soov. Kaebaja leiab, et Taavi Libe ei soovinudki Räpina vallavalitsuse seisukohti teada saada. Kaebaja ei ole rahul, et saates on jäetud faktide tõesus kontrollimata. Ka ei vasta kaebaja väitel tõele saatejuhi väide, et vallavanem meediaga ei suhtle. Kaebaja lisas, et 26. oktoobril toiminud kohtumisel (kaameraväliselt) ütles valla avalike suhete spetsialist enne saatetegijate lahkumist Taavi Libele, et ei anna nõusolekut enda näitamisele televisioonis, kuid tema soovi eirati.

TV3 vastas Pressinõukogule, et selleks, et kuulata ära kõik seotud osapooled ja tagada tasakaalustatus, külastas saatejuht Taavi Libe koos võttemeeskonnaga pärast Võõpsus käimist Räpina vallavalitsust. Külaskäik langes kellaajale, kus valla kodulehe andmetel peaks vallamajas käima aktiivne töö, kuid vallavanemat majas ei olnud ja saatejuhiga rääkis avalike suhete spetsialist. Järgmisel päeval oli vald kaugtööl ja avalike suhete spetsialist väitis, et valla kõneisik on vallavanem. Eelmisel päeval aga oli vallavanem öelnud, et ta meediaga ei suhtle. Kuna samal päeval ilmus Räpina valla kodulehele info, et vee soovijatele hakatakse vett pütiga koju viima, otsustas saate meeskond, et tegemist on piisava infoga, millega loo koostamise aktiivne etapp lõppenuks lugeda ning Taavi Libe avaldas seda ka avalike suhete juhi kirjale vastates.

Pressinõukogu otsustas, et TV3 rikkus saatega ajakirjanduseetika koodeksi punkti 4.2., mis näeb ette, et konflikti sisaldava materjali puhul peab ajakirjanik ära kuulama kõik osapooled. Pressinõukogu hinnangul ei teinud saatejuht piisavalt pingutusi, et Räpina vallavalitsuse esindajale sisuliselt sõna anda. Pressinõukogu leiab, et pikk saatelõik sisaldas Räpina vallavalitsuse kohta tõsiseid etteheiteid ja seega oleks saatejuht võinud teema igakülgse kajastamise huvides vastu võtta valla pakkumise teha intervjuu teemaga sisuliselt kursis oleva abivallavanemaga.

TV3 avaldas Pressinõukogu otsuse 12. veebruari „Märgatud Eestis“ saates.

Pressinõukogu

Selgusid 2018. aasta pressivideo nominendid

Tallinn, 15. jaanuar 2019. „Aasta pressivideo 2018” konkursi raames valis žürii eile toimunud koosolekul neljakümne viie töö hulgast välja kolm nominenti.

„Aasta pressivideo 2018”  konkursi nominendid on Eesti Ekspressi ja Delfi video: “Kätetu ujuja Matz: sinu puue pole kellegi asi. Tuleb lihtsalt teha, mida ise tahad”, mille autorid on Tiit Blaat ja Oliver Tsupsman. Matz Topkin võitis suvel paraujumise Euroopa meistrivõistlustel 50m seliliujumises hõbemedali. Käteta ning vaid ühe terve jalaga sündinud Matz Topkin tahab osaleda 2020. aasta paraolümpiamängudel Tokyos.

Teiseks nominendiks on Postimehe videosari “Iga samm on kullast”, mille autoriks on Erik Tikan. Tegemist on  jätkuva videosarjaga, kus aasta jooksul jälgitakse kahe naise teekonda ajateenistuses.

Kolmandaks nominendiks on Delfi TV video ” Põlvkonnavahetus: Eesti esimene suhtlusportaal 10 aastat hiljem”, mille autoriteks on Sigrid Salutee, Joonatan Allandi, Kadri Nikopensius ja Mark Šandali. Veel 10 aastat tagasi ei leidunud Eestis noort, kes ei kasutaks sõpradega suhtlemiseks Rate.ee keskkonda. Tänaseks näib portaali keskmine kasutaja olevat keskealine ning peamiselt elukaaslase leidmisele orienteeritud. Delfi TV uuris, millist elu elatakse kunagises ikoonilises sotsiaalmeediaportaalis täna, mil konkurendid on teda varjutamas.

Žüriis osalesid esimehena Balti Filmi- ja Meediakooli õppejõud Jüri Pihel ning liikmetena režissöör ja operaator Taavi Arus ja Äripäeva ajakirjanik Birjo Must.

Konkurss “Aasta pressivideo” toimus tänavu viiendat korda ning võitja kuulutatakse välja ja preemia antakse üle 8. märtsil toimuval pressipeol. Aasta pressivideo võitja saab diplomi ja 640 euro (neto) suuruse preemia.

Täpsemalt saab lugeda SIIT.

EALL