Kaebus nr 1183
Pressinõukogu otsus 29.08.2024 | TAUNIV.
TV3 rikkus head ajakirjandustava.
Pressinõukogu arutas Saku vallavalitsuse kaebust TV3 eetris 20. mail 2024 olnud saate „Märgatud Eestis“ peale ja otsustas, et saade rikkus head ajakirjandustava.
Saku vallavalitsus kaebas Pressinõukogule, et vallavalitsuselt ei küsitud antud juhtumi kontekstis kommentaari ega antud võimalust selgitada ning valeväiteid korrigeerida. Kaebaja selgitas, et Saku valla sotsiaaltöötajad, lastekaitsespetsialist ja keskkonnainspektor on tegelenud kõnealuse perega aastaid ja järjepidevalt: perele on pakutud erinevaid võimalusi elamistingimuste parandamiseks, sealhulgas asenduspinda, kuid pere ei ole abi vastu võtnud. Kaebaja leiab, et saatelõik loob eksitava pildi. Samuti leiab kaebaja, et Downi diagnoosiga ning oma tegude eest mitte vastutavat perepoega näidatakse saates kohatult.
TV3 vastas Pressinõukogule, et saatelõik ei ole oma sisult Saku vallavalitsuse osas hinnanguline ning selles ei süüdistata vallavalitsust ei saatejuhi ega loos kajastatud pere poolt. TV3 leiab, et Saku vallavalitsuse mainimine antud saatelõigus on kontekstuaalne ja informatiivne, selgitamaks, et pere elab vallale kuuluval maatükil, mida omavalitsus neile elukohaks võimaldab. TV3 lisas, et saatelõigu peaosaliseks olev pereema kinnitab saatelõigus, et pere saab hakkama ning valla esindaja on nende vastu huvi tundnud ja andnud lootust, et vallalt on võimalik abi saada.TV3 märkis, et saatejuhi eesmärk oli juhtida tähelepanu pere elamistingimustele, mitte süüdistada Saku vallavalitsust või kedagi teist nende tingimuste loomises.
Pressinõukogu otsustas, et TV3 rikkus ajakirjanduseetika koodeksi punkti 5.1., mis näeb ette, et kui kellegi kohta avaldatakse tõsiseid süüdistusi, tuleks talle võimaluse korral pakkuda kommentaari võimalust samas saates ning punkti 4.2., mis ütleb, et konflikti sisaldava materjali puhul peab ajakirjanik ära kuulama kõik osapooled. Pressinõukogu hinnangul on valla aadressil esitatud süüdistusi ja seega olnuks nende seisukoha ära kuulamine olnud vajalik.
Samuti rikkus saade ajakirjanduseetika koodeksi punkti 4.6., mis näeb ette, et andmeid ja arvamusi konkreetsete inimeste tervisliku (nii vaimse kui füüsilise) seisundi kohta ei avaldata, välja arvatud juhul, kui inimene on andmete avaldamisega nõus või kui niisuguste andmete avaldamist nõuab avalikkuse huvi. Pressinõukogu hinnangul ei olnud perepoja saates esinenud viisil näitamine põhjendatud.
Pressinõukogu