Pressinõukogu tegi Delfi kohta õigeksmõistva otsuse
Tallinn, 14. aprill 2025. Pressinõukogu arutas NORTH Groupi kaebust Delfis 5. detsembril ilmunud artikli „FAKTIKONTROLL | Vaktsiinivastane pöördumine ministrite ja riigikogu poole sisaldab korduvalt ümber lükatud valeväiteid“ peale ja otsustas, et Delfi ei rikkunud head ajakirjandustava.
NORTH Group kaebas Pressinõukogule, et Delfi faktikontroll taandas rahvusvahelise pöördumise, mille allkirjastas 432 inimest, „57 eestlase pöördumiseks”, jättes muuhulgas mulje, et tegemist oli ebakompetentsete isikute avaldusega. Kaebaja ei ole rahul pealkirjaga, sest selles nimetati pöördumist halvustavalt vaktsiinivastaseks ning lisaks esitati artiklis mitmeid väiteid ja vaieldi väidetega, mida pöördumises ei ole. Kaebaja pakkus Delfi arvamustoimetusele vastulauset, kuid toimetus seda ei avaldanud, viidates asjaolule, et see ei vasta vastulause definitsioonile. Kaebaja ei ole rahul, et Delfi keeldus parandamast avaldatud materjalis esinenud faktivigu ja ebatäpseid tsitaate.
Delfi selgitas, et artiklis on esitatud kolm väidet pöördumisest, neist üks tsitaadina ja kaks pöördumises esitatud mõtet parafraseerides, omistamata pöördumisele ühtegi täiendust või parandust. Delfi väitel toob artikkel välja põhjendused, kuidas on pöördumises kirjeldatud väidete ebaõigsus leidnud teaduslikku kinnitust. Delfi hinnangul ei saa ebaõigeks faktiväiteks pidada kahe erineva seisukoha avaldamist. Delfi ei nõustu kaebaja väitega, et allakirjutanud inimeste nimetamine eestlasteks on diskrimineerimine või ebaõigete andmete avaldamine. Delfi leiab, et pealkirjas ei antud hinnanguid, vaid konstateeriti fakti. Delfi hinnangul kvalifitseerus kaebaja poolt arvamustoimetusele saadetu arvamuslooks, mitte vastulauseks.
Pressinõukogu otsustas, et Delfi ei eksinud ajakirjanduseetika koodeksi vastu. Pressinõukogu hinnangul on artiklis kajastatud pöördumisest võetud väited ning neid omalt poolt kommenteeritud. Seega on avaldatud erinevate poolte seisukohad. Pressinõukogu hinnangul puudus alus vastulause avaldamiseks, sest see oli pigem arvamuslugu kui vastulause, mille ülesanne on parandada fakte ja tsitaate.
Pressinõukogu