Pressinõukogu tegi Tartu Postimehe kohta õigeksmõistva otsuse

Tallinn, 16. aprill 2025. Pressinõukogu arutas Kertu Saksa kaebust Tartu Postimehes 12. veebruaril ilmunud artikli „ERMi juhi lahkumist saadab osa alluvate urin ja nurin“ peale ja otsustas, et leht ei rikkunud head ajakirjandustava.

Kertu Saks kaebas Pressinõukogule, et ajakirjanik andis talle artikli üle vaatamiseks ja kommenteerimiseks poolteist tundi, kuigi toimetus oli lugu ette valmistanud mitmeid nädalaid. Kaebaja hinnangul ei ole sellise hulga materjali kommenteerimiseks poolteist tundi piisav. Kaebaja leiab, et artikkel on eksitav ja ebatäpne, sisaldab valeväiteid ning laimu ja kahjustab tema mainet. Kaebaja arvates ei ole esitatud info tõesust ja allikate usaldusväärsust kontrollitud.

Tartu Postimees selgitas vastuses, et leht ei ole lähtunud soovist kahjustada Kertu Saksa ega ka Eesti Rahva Muuseumi head nime. Leht märkis, et artikkel ei tugine anonüümsetele allikatele ning inimesed, kes kaebajale etteheiteid esitasid, on nimeliselt teada, kuid nende suhtes oli põhjust rakendada avalikkuse ees allikakaitset. Toimetus lisas, et poolteist tundi vastamiseks jätta ei ole tavapärane praktika, kuid ootamatult tuli info Kertu Saksa lahkumisavalduse kohta ning seepärast otsustas toimetus varem kogutud materjali koos kaebaja kommentaariga kiiresti avaldada.

Pressinõukogu otsustas, et Tartu Postimees ei ole eksinud ajakirjanduseetika koodeksi vastu. Pressinõukogu hinnangul on Kertu Saks saanud artiklis oma sõnumi edastada. Lisaks on mitmel puhul tegemist erinevate hinnangute ja sõna sõna vastu olukorraga, kus osapoolte väidete kontrollimine ei ole Pressinõukogu pädevuses. Pressinõukogu hinnangul võib poolteist tundi põhjalike süüdistuste ja pika aja jooksul kogutud materjali kommenteerimiseks olla problemaatiline, kuid antud loo puhul on kaebaja saanud oma seisukoha välja öelda.

Pressinõukogu