Eesti ajakirjanduses võib kaduda 70 töökohta

Tallinn, 3. detsember 1998. Juhtivad meediaspetsialistid ennustavad ajakirjandusele rasket aastat, mis tuleb küll rahulikum kui mööduv, selgus Eesti Ajalehtede Liidu (EALL) täiskogul kõneldust.

Eesti Päevalehe peadirektor Hando Sinisalu prognoosis oma sõnavõtus töökohtade kaotust, kuid Eesti Päevalehe ja Postimehe konkurentsi tugevat jätkumist.

“Minu hinnangul võib järgmisel aastal ajalehtedes kaotada töö 50-70 ajakirjanikku ja tehnilist töötajat,” ütles Sinisalu. Ent kulude kokkuhoiust hoolimata ei kao kahe suure päevalehe ambitsioonid,” lisas ta. “Järgmine aasta tuleb kainemise aasta, erinevalt selle aasta eufoorilisest välksõjast.”

Äripäeva peatoimetaja Igor Rõtovi hinnangul käis 1998. a. Eesti ajakirjandusest üle torm. Positiivse näitena märkis Rõtov, et ajakirjanduses ilmunud artiklid on hakanud rohkem mõjutama ühiskondlikke protsesse.

Ajalehtede Liidu juhatuse esimeheks taasvalitud Rõtov mainis, et majanduslanguse tõttu on eriti viimastel kuudel langenud ajalehtede reklaamikäive ja muud näitajad. “Aga keerulistel aegadel on inimestel tung info järgi ja on kindel lootus, et lugejaid vähemaks ei jää,” lisas ta.

Rõtov hoitas ettevõtjaid, kes asuvad kokku hoidma turustus- ja reklaamikulude vallas. “Reklaamikulude kokkuhoid Skandinaavia majanduskriisi ajal näitas, et need ettevõtted kaotasid oluliselt rohkem kui teised, kes hoidsid kokku mujalt.”

Eesti Meedia meediadirektor Vahur Kalmre kutsus ajalehtede esindajaid õppima teiste maade poolt läbielatust. “Õppigem Soome lama-aastate kogemustest ning töötagem välja Eesti jama-aastate programm,” ütles Kalmre. Tema sõnul kasvab ajakirjanike professionaalsus väliskapitali tulekuga, mis annab Eesti ajakirjandusele sõltumatuse garantii. “Ajakirjanduse sõltumatus ei sõltu sellest, mis keelt räägivad omanikud, vaid sellest, kui hästi kirjutavad kohalikud ajakirjanikud kohalikust elust,” kinnitas Kalmre. Tema sõnul kaitseb väliskapital ka sisemaise korrumpeerumise vastu.

Täiskogul valitud EALLi 10liikmelisse juhatusse kuuluvad Andres Ammas, Kalev Annom, Priit Hõbemägi, Vahur Kalmre, Priit Leito, Igor Rõtov, Hando Sinisalu, Tarmu Tammerk, Agu Veetamm, Vladimir Velman.

EALL