Eestis märgitakse rahvusvahelist pressivabaduse päeva

Tallinn, 2. mai 2001. Neljapäeval, 3. mail tähistatavat rahvusvahelist pressivabaduse päeva märgitakse Eestis Ajalehtede Liidu peatoimetaja foorumiga. See on ajalehtede sisumuutustele pühendatud arutluskoosolek, kus seekord peateemadeks muutused lehelugejate ootustes ning interneti mõju lehtedele.

Samuti on arutluse all ajakirjanduse mõjuvõim ühiskonnaasjade muutmisel. Olümpia hotelli konverentsikeskuses toimuval koosolekul tehakse ka ülevaade Ajalehtede Liidu esimese poolaasta tegevusest. Rahvusvahelist pressivabaduse päeva märgitakse maailmas kümnendat korda. Ülemaailmse Ajalehtede Liidu sõnul on päeva tähistamise eesmärk tunnustada pressivabaduse nimel tehtavat tööd ning juhtida tähelepanu mitmete valitsuste sõnavabadust piiravale tegevusele. 52 ajakirjanikku kaotasid 2000. a. tööülesannete täitmisel elu ning 81 ajakirjanikku oli oma ametitegevuse eest vangis.

Eesti seadused on viimastel aastatel sõnavabaduse jaoks muutunud soodsamaks. Eelmisel aastal võeti vastu avaliku teabe seadus; loomisel on uus karistusseadustik, mis loodetavalt kujuneb sõnavabadusele paremaks kui senised normid.

3. mai puhul välja antud Ülemaailmse Ajalehtede Liidu infopaketis antakse sõna maailma valitsusjuhtidele, kes mõtestavad pressivabadust. Briti peaminister Tony Blair ütleb: “Vaba ajakirjandus pakub vahel poliitikule üsna ebameeldivat lugemist. Kuid mõni piinlikkushetk või õigustatud nördimus ei tohiks meid teha pimedaks ajakirjanduse olulise rolli suhtes demokraatia tervendaja ja valvurina.”

Leedu president Valdas Adamkuse sõnul on pressivabadus iseseisva Leedu üks märkimisväärsemaid saavutusi. “See on demokraatia alustalaline väärtus, mille üle võime õigustatult uhkust tunda,” kirjutab Adamkus.

Rootsi peaminister Göran Persson rõhutab meediamonopolide ohtu, mis võib kaasa tuua meedia ühekülgsuse, mis omakorda seab ohtu pressi valvekoera rolli avaliku poliitika jälgimisel.

Norra peaministri Jens Stoltenbergi sõnul ei tähenda sõnavabadus ainult tsensuuri tõkestamist, vaid ka laialdase diskussiooni võimaluse loomist massimeedia vahendusel.

Eesti liidrid loobusid ettepanekust rahvusvahelises paketis oma pressivabaduse teemalise sõnumi edastamiseks.

EALL