Kaebus nr 819
Pressinõukogu otsus 20.06.2018 | TAUNIV.
TV3 rikkus head ajakirjandustava.

Pressinõukogu arutas Creditreform Eesti ja selle töötajate kaebust TV3 saates „Kuuuurija“ 9. aprillil 2018 eetris olnud saatelõigu peale ja otsustas, et TV3 rikkus head ajakirjandustava.

Saade räägib parkimistrahvide pärast inkassofirma huviorbiiti sattunud noorest naisest, kes 510 euro suuruse trahvi eest peab maksma tuhandeid eurosid Creditreformile. Kuigi osa trahve on aegunud, siis nõuab inkassofirma väidetavalt ka neid sisse.

Creditreform Eesti ja selle töötajad kaebasid Pressinõukogule, et neid filmiti eravalduses luba küsimata. Kaebajad märgivad, et firma ruumidesse tuldi ette teatamata ja juba töötava kaameraga. Kaebajad ei ole rahul, et osade töötajate nimed ja näod avalikustati. Kaebajad leiavad, et saade on kallutatud, ühepoolne ning sisaldab faktivigu ja süüdistusi. Kaebajad ei ole rahul, et saates ei kasutatud infot, mida Creditreform saatejuhile e-mailiga saatis.

TV3 vastas Pressinõukogule, et antud loo puhul õigustab avalik huvi loata filmimist ja materjali nõusolekuta avaldamist. Saates näidati Creditreformi kontoris filmitust vaid seda osa, kus selle töötajad annavad loo seisukohast olulisi selgitusi. TV3 lisas, et saates varjati kõik isikud, kes ei andnud Creditreformi nimel ütlusi.

Pressinõukogu otsustas, et 9. aprilli „Kuuuurija“ rikkus ajakirjanduseetika koodeksi punkti 3.7., mis näeb ette, et ajakirjanik hangib heli- ja pildiülesvõtteid ning informatsiooni avalikult. Erandid on lubatud ülekaaluka avaliku huvi olemasolul, kui materjali pole võimalik teisiti hankida. Pressinõukogu hinnangul ei ole Creditreformi töötajad avaliku elu tegelased ja neid ei olnud alust filmida. Lisaks filmiti ilma loata. Pressinõukogu hinnangul oleks olnud loo kontekstis piisav, kui kaamera ees oleks kokkulepitult andnud kommentaari Creditreformi ametlik esindaja.

Pressinõukogu