Kuuuurija rikkus head ajakirjandustava

Tallinn, 14. september 2021. Pressinõukogu arutas Terviseameti kaebust Kanal 2 eetris 31. mail olnud Kuuuurija peale ja otsustas, et saade rikkus head ajakirjandustava.

Saatelõik räägib Terviseameti endise kommunikatsioonijuhi Simmo Saare ja Terviseameti vahelisest vaidlusest arvuti tagastamise üle.

Terviseamet kaebas Pressinõukogule, et saade sisaldab eksitavaid väiteid (arvutisaagale 20 000 euro kulutamine, Üllar Lanno sulgumine autosse, narkootikumide kadumine Üllar Lanno ametiajal varasemas töökohas). Kaebaja ei ole rahul, et ameti kirjalikku selgitust ei arvestatud ega avaldatud vastulauset. Kaebaja lisas, et saatejuhi väide, nagu poleks Terviseamet tema päringutele vastanud, ei vasta tegelikkusele, sest Simmo Saare vaidlusega seoses ei pöördunud Katrin Lust ameti kommunikatsioonitalituse poole.

Kuuuurija vastas Pressinõukogule, et Üllar Lanno sai võimaluse kaamera ees oma seisukohti selgitada, millest ta aga loobus ning Terviseamet sai esitada oma kirjalikud selgitused, mis on Kuuuurija saatelõigus täismahus üleval. Kuuuurija kinnitusel läksid Simmo Saare tööarvuti ja muud vaidlused riigile maksma 20 000 eurot. Kuuuurija meeskond püüdis korduvalt Üllar Lannoga nii meili kui ka telefoni teel ühendust saada, kuid see ei õnnestunud.

Pressinõukogu otsustas, et Kuuuurija rikkus ajakirjanduseetika koodeksi punkti 1.4., mis näeb ette, et ajakirjandusorganisatsioon kannab hoolt selle eest, et ei ilmuks ebatäpne, moonutatud või eksitav info. Pressinõukogu hinnangul viidati saates sellele, et Üllar Lanno juhtimise ajal kadus Kohtuekspertiisi Instituudist 100 kilo konfiskeeritud narkootikume, kuid faktilist tõestust selle väite kohta ei esitatud. Kuuuurija väitel põhineb see info Eesti Ekspressi artiklil, kuid Pressinõukogu hinnangul ei ole artiklis öeldud, et narkootikumid kadusid Üllar Lanno töötamise ajal ning seega on seda lugu ebatäpselt tõlgendatud.  

Kuuuurija avaldas Pressinõukogu otsuse 13. septembril.

Pressinõukogu