Meedialiit avalikustas 2020. aasta ajakirjanduspreemiate võitjad

Tallinn, 5. märts 2021. Eesti Meediaettevõtete Liit avalikustas täna veebis toimunud tseremoonial 2020. aasta ajakirjanduspreemiate võitjad.

Eesti Meediaettevõtete Liidu peapreemia „Aasta ajakirjanik 2020“ nominendid olid Pille Ivask Äripäevast, Ülle Harju Postimehest ja Holger Roonemaa Eesti Päevalehest.

Aasta ajakirjanik 2020 on Holger Roonemaa, kes sai auhinnaks 5000 eurot (neto) ja kullatud sule, mille autorid on metallikunstnik Ive-Maria Köögard ja klaasikunstnik Katrin Tukmann.

Ajakirjandustaustaga eraisikud Hans H. Luik, Igor Rõtov, Jüri Ehasalu, Mart Kadastik ja Margus Mets andsid üle elutööpreemia ja noore ajakirjaniku preemia.

Noore ajakirjaniku preemia nominendid on Kadri Kuulpak Õhtulehest, Greete Lehepuu Eesti Ekspressist ja Anna Teele Orav Eesti Päevalehest.

Noore ajakirjaniku 5000 euro suuruse preemia sai Greete Lehepuu.

Elutöö preemia puhul rahastajad sel aastal nominente ei nimetanud. Elutöö preemia, mille suurus on samuti 5000 eurot, sai Rein Raudvere Maalehest.

Parima venekeelse arvamuse nominendid on Elizaveta Kalugina Rus.Postimehes 10. juunil ilmunud arvamusega „Black lives matter: а давайте поищем соринку в своем глазу?“, Dmitri Fefilov 10. märtsil Delovõje Vedomostis ilmunud arvamusega „Лечение экономики коронавирусом“, Polina Volkova 5. juulil Delovõje Vedomostis ilmunud artikliga „EKRE, где логика!?“ ja Erik Gamzejev Severnoje Poberezjes 5. mail ilmunud arvamusega „Сланец и сельское хозяйство“.

Võitja on Polina Volkova 5. juulil Delovõje Vedomostis ilmunud artikliga „EKRE, где логика!?“

Parima venekeelse loo nominendid on Artur Tooman Rahvusringhäälingu saates “Инсайт” 12. novembril ilmunud looga, mis rääkis maksupettuses süüdi mõistetud Oleg Belokrõloviga seotud võlgadest, Rus.Postimehes ilmunud Jekaterina Pavlova artiklid BLRT naabruskonnas elavate inimeste probleemidest seoses saastunud õhuga (02.09 Бывший сотрудник BLRT рассказал о нарушениях на предприятии; 23.09 Живущие по соседству с BLRT годами не могут открыть окна ja 02.10 Чиновники проведут дополнительные исследования загрязнения воздуха в районе BLRT) ning MK-Estonias 15. jaanuaril ilmunud Oksana Avdejeva artikkel “Мертвые души“, mis räägib probleemidest tasuta eesti keele kursustega seoses.

Võitja on Jekaterina Pavlova artiklitega BLRT naabruskonnas elavate inimeste probleemidest seoses saastunud õhuga.

Vene preemiate võitjad said 1000 euro (neto) suuruse preemia.

Maakonnalehtede uudise nominendid on Virumaa Teatajas ilmunud Aivar Ojaperve uudistesari Virumaa koolitoidust (20. oktoobril ilmunud „Kahes Rakvere lasteaias tekitavad meelehärmi üliväikesed portsjonid“, 21. oktoobril ilmunud „Virumaa Koolitoiduga on probleeme ka Tapa ja Viru-Nigula vallas“ ja 24. novembril ilmunud uudis „Laste toitlustamise ja Virumaa Koolitoidu teema lõppeski jamaga“), Pärnu Postimehes ilmunud Annika Kuusiku kirjutatud lood ratastoolis mehe käimlast (17. jaanuaril ilmunud „Jalutu mees on bürokraatia tõttu sunnitud pudelisse urineerima“ ja 13. veebruaril ilmunud „Linn leidis ratastoolis mehe käimlale ümberehitaja“), Järva Teatajas 17. oktoobril ilmunud Kuido Saarpuu lugu „Ma armastan sind 169 050 euro eest!“ ning Saarte Hääles 13. märtsil ilmunud Andres Sepa uudis „Itaallaste visatud koroonapomm paiskas Saaremaa elu pilbasteks“.

Võitja on Annika Kuusik Pärnu Postimehes ilmunud lugudega ratastoolis mehe käimlast.

Maakonnalehe arvamuse nominendid on Põhjarannikus 19. märtsil ilmunud Erik Kalda arvamus „Koroonakahtlus: kuidas kohalik kogukond mu haiglasse toimetas“, Virumaa Teatajas 10. septembril ilmunud Anu Viita-Neuhausi arvamus „Pärast rindade käperdamist“, Sakalas 30. detsembril ilmunud Hans Väre arvamus „Viljandi linnajuhid, kus on lehm?“ ja Saarte Hääles ilmunud Raul Vinni arvamused „Oma saamatust saarlaste kaela ajades“ (22. märts) ja „Unistus rabarberikoogist ja õrnast paist“ (25. aprill).

Maakonnalehtede arvamuse auhinna sai Anu Viita-Neuhaus Virumaa Teatajast.

Maakonnalehtede olemusloo kategooria nominendid on Järva Teatajas 1. veebruaril ilmunud Kuido Saarpuu lugu „Tuneeslasi ja inglast eestistamas“, Kadri Allikmäe lugu 17. oktoobri Sakalas „Valuoja valus vaatepilt“, Pärnu Postimehes 26. septembril ilmunud Merle Rallmanni lugu „Indrek Vainu: Raha ja staatus on kaduvad nagu tolm, õnnelikuks teeb lihtne elu“ ning Lõuna-Eesti Postimehes ilmunud Arved Breidaksi kirjutatud seeria Võrumaa narkosügisest (23. oktoobril ilmunud „Raju narkosügis Võrumaal ehk ühe diilervõrgu tõus ja langus“ ja „Narkootikumid niidavad ühe nooremaid“ ning 11. detsembril ilmunud „Narkootikumid lükkavad Võrumaa pereisa vangla poole“).

Võitja on Arved Breidaksi kirjutatud seeria Võrumaa narkosügisest, mis ilmus Lõuna-Eesti Postimehes.

Maakonnalehtede preemiate võitjad said 1000 eurot (neto).

Multimeedia kategooria nominendid on Õhtulehe paberlehes 19. septembril ja veebis ajavahemikus 6. juuli kuni 18. september ilmunud „Väikelinnatuur“, mille saatejuhid on Johanna-Kadri Kuusk, Geidi Raud, Madleen Vapper, Gitta Riener, Marvel Riik, Viljar Voog, Kristiina Tilk ja Märt Niidassoo ning video autorid on Mari Luud, Tatjana Iljina, Erki Pärnaku, Robin Roots, Rauno Vahtre, Aldo Luud Tiina Kõrtsini, Stanislav Moškov ja Märt Niidassoo; Eesti Ekspressis 15. jaanuaril 2020 ilmunud „kes on kogu Tallinna täis sodinud DJ Tiine Rott? Ekspress teab“, mille autorid on Mihkel Ulk, Greete Lehepuu, Imbi Võrel, Anna Plukk ja Mart Nigola; Delfis 28. detsembril avaldatud „Interaktiivne kalkulaator. Millal mind koroona vastu vaktsineeritakse?“, mille autorid on Greete Palgi ja Toom Tragel; Eesti Päevalehes 31. jaanuaril 2020 avaldatud „Tartu rahu – väikese riigi suur ime“, mille autorid on Maarja Pakats, Roman Starapopov, Priit Simson, Dmitri Fedotkin, Mana Kaasik, Priit Simson, Anna Plukk, Imbi Võrel, Liisi Viskus, Mart Nigola, Aare Reivart, Helve Laasik ja Mihkel Ulk ning Postimehes 24. märtsil ilmunud „Koroonastatistika“, mille autorid on Heleri Kuris ja Aarne Seppel.

Võitja on Postimehes 24. märtsil ilmunud „Koroonastatistika“, mille autorid on Heleri Kuris ja Aarne Seppel. Multimeedia võitjad jagavad preemiaraha 1000 eurot (neto).

Üleriigiliste lehtede olemusloo nominendid on Elo Mõttus-Leppiku intervjuu Postimehes 22. oktoobril „Estonia uurimiskomisjoni juht Andi Meister – intervjuu pärast 23 aastat vaikimist“, Eesti Päevalehes 26. juunil ilmunud Anna Teele Orava lugu „Kõik teadsid, aga vaikisid. Endine aasta ema piinas kasulapsi aastakümneid“ ning 12. veebruaril Eesti Ekspressis ilmunud Toivo Tänavsuu lugu „Agu Uudelepa viimased päevad: „Võtsin kogu jõu kokku, et lastega veel hüvasti jätta“.

Olemusloo preemia võitis Toivo Tänavsuu Eesti Ekspressist, kes sai auhinnaks 1000 eurot (neto).

Üleriigiliste lehtede arvamuse kategooria nominendid on Siiri Erala Postimehes 30. oktoobril ilmunud arvamusega „Seal, kus inimesel on süda“, Ann-Marii Nergi Eesti Päevalehe LP-s 4. juulil ilmunud arvamusega „AUTORIKÜLG | Ann-Marii Nergi: vanglakaristus kohtuistungi kajastamise eest? Lubage vastu vaielda! ja 4. detsembril Delfi Ärilehes ilmunud arvamusega „Ajakirjanduse võit. Riigikohus otsustas: Sadama istungite kajastamise keelamine oli vale“ ja Mikk Salu Eesti Ekspressis 20. juunil ilmunud arvamusega „Lihula tulistamine on hull üksikjuhtum. Eestis ei ole tulirelvadega suuri probleeme“.

Võitja on Ann-Marii Nergi Eesti Päevalehest, kes sai 1000 eurot (neto).

Üleriigiliste lehtede uudise nominendid on Postimehes 3. augustil ilmunud Ülle Harju uudis „RMK jätab kultuurimälestised lagunema“, Äripäevas 7. augustil ilmunud Pille Ivaski uudis „Porto Franco Jaapani tetris: kuidas riigi suurlaenu tingimused firmale sobivaks kujunesid“, Äripäevas 19. novembril ilmunud Koit Brinkmanni uudis „Eesti Post seisis maksejõuetuse lävel“ ning Eesti Ekspressis ilmunud artiklite sari koroonakaitsevahendite olukorrast, mille autorid on Martin Laine, Tarmo Vahter, Oliver Kund ja Holger Roonemaa (26. märtsil ilmunud „Eesti üks suurimaid kaitsemaskide oste nurjub täielikult, aga miks?“, 8. aprillil ilmunud „Riigi meditsiinivaru tegelik lagi: üks massõnnetus või paar koroonapäeva“, 10. aprillil ilmunud  „Maskisõda Eestis: hilja ärkamine, salastatud hanked ja kordades erinevad hinnad“).

Võitja on Pille Ivaski uudis Äripäevas „Porto Franco Jaapani tetris: kuidas riigi suurlaenu tingimused firmale sobivaks kujunesid“. Võitja sai auhinnaks 1000 euro (neto) suuruse preemia.

Skandinaavia meediakontsern Bonnier ja ajaleht Äripäev andsid veebitseremoonial üle Bonnieri preemia, mille said Stass Kuznetsov, Helen Mihelson, Risto Berendson ja Robin Roots Õhtulehes novembris ilmunud artiklitega sellest, kuidas tollane haridusminister Mailis Reps lasi oma lapsi maksumaksja raha eest sõidutada. Artiklid ilmusid 18., 19. ja 25. novembril. Õhtulehe vaatlus ja uurimus paljastasid, kuidas haridusminister Mailis Reps väärkasutas riigi vara ja vahendeid. Minister astus nende lugude tõttu ametist tagasi. Bonnieri preemia suurus on 5000 eurot.

Bonnieri preemia nominendid olid ka Eesti Päevalehes ja Eesti Ekspressis ilmunud artiklid rahandusminister Martin Helme palgatud USA advokaadist Louis Freeh’st, kes esindas veel hiljaaegu hiiglaslikus rahapesus süüdistatud ettevõtet, mille raha liikus muu hulgas Danske Banki Eesti filiaali kaudu. Artiklite autorid on Holger Roonemaa, Joosep Tiks, Martin Laine, Erik Moora ja Sulev Vedler. Lood ilmusid 28. juulil, 1. ja 23. septembril ning Eesti Ekspressis 30. mail ja 6. juunil ilmunud artiklid Keskerakonnale 50 000 eurot annetanud naisest ja annetuse jälgedest, mis viisid Tallinna ärimeheni. Artiklite autorid on Greete Lehepuu, Oliver Kund, Erik Moora ja Holger Roonemaa.

Koos Eesti Pressifotograafide Liidu, Canoni ja Overalliga anti üle fotoauhinnad. Olemusfoto nominendid olid Marko Saarm Sakalast fotoga „Esmakohtumine uue pereliikmega“, Elmo Riig Sakalast fotoga „Jõulud Kookla külas põlenud majas“ ja Stanislav Moškov Õhtulehest fotoseeriaga „Rahvusballett karantiinis“. Võitja oli Stanislav Moškov Õhtulehest.

Portreefoto nominendid on Jaanus Lensment Delfist fotoga „Matusebüroo juht“, Andras Kralla Äripäevast fotoga „Visionäär“ ja Tiina Kõrtsini Õhtulehest fotoga „Õrnusehetk: „Juss, anna musu ka!“. Võitja on Andras Kralla Äripäevast.

Spordifoto nominendid on Martin Ahven Õhtulehest fotoga „Uus täht on süttinud“, Tairo Lutter Postimehest fotoga „Esinumber” ja Maria Kilk ajakirjas „Maadlus“ ilmunud fotoga „Eesti meister“. Võitja on Tairo Lutter Postimehest.

Uudisfoto nominendid on Hannes Dreimanis Õhtulehest fotoga „Pilguheit hukkunud kolleegi mootorrattale“, Jaanus Lensment Delfist fotoga „Siseminister ja näomask“ ja Liis Treimann Äripäevast fotoseeriaga „Teine laine“. Võitja on Liis Treimann Äripäevast.

Kõigi fotokategooriate võitjate hulgast valiti välja ka „Aasta pressifoto“, mille tegi Liis Treimann Äripäevast.

Fotoauhindade suurus on 1000 eurot (neto).

Fotod leiate SIIT.

Eesti Pressifotografaide Liidu poolt väljaantava aasta pressivideo nominendid on Levila video “Mereprügila”, mille autorid on Erik Tikan ja Ege Tamm. Videolugu räägib sellest, kuidas üks Vilsandi rannast leitud Rootsi köharohupudelike pani mereteadlased Eesti väikesaartel prügi jahtima; Õhtulehe video “Haridusministri erasõidud maksumaksja raha eest”. Autoriteks Robin Roots, Hannes Dreimanis, Stass Kuznetsov, Helen Mihelson ja Risto Berendson. Tegemist on Õhtulehe ajakirjandusliku vaatlusega, mis näitas, et minister Mailis Reps on segi ajanud riigi ja iseenda rahakoti, lastes ministeeriumi autojuhil vedada tööajast ministeeriumi autoga oma lapsi. Kolmel vaadeldud tööpäeval polnud ühegi sõidu puhul tegu ministri ametisõiduga ning Postimehe video “Robert”, mille autorid on Erik Tikan ja Sander Punamäe. Lühidokumentaal Eesti mehest, kes käis aastal 2014 Süürias ISISe vastu võitlemas.

Videoauhinna võitis Postimehe video “Robert”. Preemia suurus on 1000 eurot (neto).

Videod on leitavad SIIT.

Kujunduskonkursi suurte lehtede olemuslugude külgede nominendid on Eesti Ekspressis 15. jaanuaril ilmunud külg “Üle igasuguste piiride”, mille autor on  Tarmo Rajamets; Eesti Ekspressis 5. veebruaril ilmunud “Surm Pamiiris”, mille autor on Tarmo Rajamets; Postimehes 22. veebruaril ilmunud külg “Linda Raunet ja Eesti Vabariik – 102 aastat ühiseid mälestusi”, mille autor on Aili Väronen; Postimehes 7. novembril ilmunud “Connery. Sean Connery ja Sean Connery sattus lõpuks siiski tüüprolli”, mille autor on Toivo Luht ning Äripäevas  17. detsembril ilmunud “Mis tunne on, kui enam ei jõua?”, mille autor on Estel Eli ja illustratsiooni tegi Annamaria Bereczki.

Võitja on Postimehe külg “Connery. Sean Connery ja Sean Connery sattus lõpuks siiski tüüprolli”, mille autor on Toivo Luht.

Väikeste lehtede olemuslugude külgede nominendid on Lõuna-Eesti Postimehes 15. mail ilmunud “Maale jäänud poeg jätkab isa tööd”, mille autor on Ivari Lipp; Postimees Juunioris (30. jaanuar – 5. veebruar) ilmunud “Laulja Maian tegi elus ootamatu pöörde”, mille autor on Kaido Kelp ning Pärnu Postimehes 13. mail ilmunud “Ta soovis, et lastelastel oleks temast ilusad pildid”, mille autor on  Janek Talpas-Taltsepp.

Võitja on Pärnu Postimehes 13. mail ilmunud “Ta soovis, et lastelastel oleks temast ilusad pildid”, mille autor on Janek Talpas-Taltsepp.

Suurte lehtede koroonakülgede nominendid on Eesti Ekspressis 5. augustil ilmunud “Tartu koroonahullu lõbusad seiklused Eestimaal”, mille autor on Tarmo Rajamets ja illustratsioonid tegi Heiki Ernits; Õhtulehes 6. juunil ilmunud “Eesti rahvusballeti karantiin”, mille autor on Risto Mandre; Äripäevas 13. märtsil ilmunud “Maailm on haige”, mille autor on Estel Eli ning Äripäevas 23. detsembril ilmunud “Kui intensiivis on kas või üks vaba koht, on mu hing rahul”, mille autor on Margit Toovere.

Võitja on Eesti Ekspressis 5. augustil ilmunud “Tartu koroonahullu lõbusad seiklused Eestimaal”, mille autor on Tarmo Rajamets ja illustratsioonid tegi Heiki Ernits.

Väikeste lehtede koroonakülgede nominendid on Delovõe Vedomostis 25. märtsil ilmunud “Эти двa кризиса”, mille autor on Jelena Tsenno, Pärnu Postimehes  18. aprillil ilmunud “Häid uudiseid ja tervist”, mille autor on Janek Talpas-Taltsepp ning Sakalas 14. aprillil ilmunud “Kuidas kaup puhtalt koju saada?”, mille autorid on Alice Lokk, Kristi Markov ja Hans Väre.

Võitja on Sakalas 14. aprillil ilmunud külg “Kuidas kaup puhtalt koju saada?”, mille autorid on Alice Lokk, Kristi Markov ja Hans Väre.

Suurte lehtede avatud rühma nominendid on Eesti Ekspressis 25. märtsil ilmunud “Meil tõuseb!”, mille autor on Tarmo Rajamets; LP-s 17. jaanuaril ilmunud “Kuidas Bellingshausen enese teadmata Antarktise avastas”, mille autor on Ivar Kuldver; Tähenduse teejuhid logo ja päise kujundus, mille autorid on  Marko Kekišev, Markus Tamm, Andre Taal ja Mihkel Lappmaa ning Õhtulehes 13. veebruaril ilmunud “Rumalad. Nõrgad. Saamatud illustratsioon”, mille tegi  Risto Mandre.

Võitja on Eesti Ekspressis 25. märtsil ilmunud külg “Meil tõuseb!”, autor Tarmo Rajamets.

Väikeste lehtede avatud rühma nominendid on Delovõe Vedomostis 12. veebruaril ilmunud “Кто хочет стать пенсионером?”, mille autor on Jelena Tsenno; Pärnu Postimehes 19. veebruaril ilmunud loodusrubriigi kujundus, mille autorid on Janek Talpas-Taltsepp ja Malle Pirrus; Tartu Postimehes 23. jaanuaril ilmunud “Tipp 100. Nemad on Tartu ja Tartumaa kõige mõjukamad”, mille autor on Artur Kuus ning 4jaleht infograafika ja illustratsioonid, mille autorid on Mihkel Lappmaa, Markus Tamm ja  Andre Taal, illustratsioonid Berta Kisand.

Võitja on Tartu Postimehes 23. jaanuaril ilmunud “Tipp 100. Nemad on Tartu ja Tartumaa kõige mõjukamad”, autor Artur Kuus.

Digitööde kategoorias nominenete ei nimetatud, sest osales kolm tööd. Võitja on Eesti Päevalehes ilmunud “Sai naerda ja nutta. Draamateater 100”, mille autorid on Liisi Viskus, Imbi Võrel, Anna Plukk ja Mart Nigola.

Kujunduskonkursi rahalise peapreemia võitis suurtest lehtedest Eesti Ekspress 25. märtsil ilmunud küljega „Meil tõuseb!“, mille autor on Tarmo Rajamets. Väikeste lehtede rahalise peapreemia võitis Tartu Postimees, 23. jaanuaril ilmunud küljega „Tipp 100. Nemad on Tartu ja Tartumaa kõige mõjukamad“, mille autor on Artur Kuus. Mõlema peaauhinna suurus on 1000 eurot (neto).

Kõik võitjad saavad diplomid, mis on teinud kunstnik Ulvi Kuusk.

Veebitseremoonia on järelvaadatav Meedialiidu kodulehel. Veebitseremooniat aitasid korraldada Babahh Media, Äripäev ja Ekspress Meedia.

Eesti Meediaettevõtete Liit