Kaebus nr 333
Pressinõukogu otsus 28.04.2011 | ÕIGEKSMÕISTEV.
Kanal 2 ei rikkunud head ajakirjandustava.

Pressinõukogu arutas Liis Haaveli kaebust Kanal 2 saates Reporter 16. veebruaril 2011 eetris olnud saatelõigu peale ennustaja Edgar Egiptest ning otsustas, et Kanal 2 ei rikkunud head ajakirjandustava.

Saatelõik lähtub varasemast horoskoobi paroodiast, kus libaennustuste seas oli justkui ennustaja Edgari ennustus selle kohta, et „tuleb hoopis Liis Haavel vanglast välja ja petab kõigilt pensionäridelt korterid välja“. Saatelõigus ütleb ennustaja Edgar Egipte, et seoses selle paroodiaga käidi teda kodu juures ähvardamas, et miks ta solvab Liis Haavelit. Ähvardajaid ennustaja ei tundnud.

Liis Haavel kaebas Pressinõukogule, et saatelõigu taustaks näidatakse arhiivimaterjale tema kohtuprotsessist ja politsei poolt temast tehtud fotosid. Kaebaja ei ole rahul, et taustaks näidati ka tema väikest last, kel uudisega mingit seost ei ole ja kellele sellega tekitati põhjendamata kannatusi. Liis Haavel pole ka rahul, et ennustaja ähvardamist temaga seostati.

Kanal 2 vastas Pressinõukogule, et videomaterjali ja fotot Liis Haavelist kasutati seetõttu, et vaatajale meelde tuletada, kelle solvamise eest ennustajat ähvardati. Salvestus koos lapsega oli tehtud kohtus Liis Haaveli süüasja arutamisel ning materjalist on näha, et Liis Haavel ei püüdnudki last kaamerate eest varjata. Kanal 2 lisas, et saatelõigus ei antud mingeid hinnanguid Liis Haaveli tegudele.

Pressinõukogu otsustas, et Kanal 2 ei eksinud ajakirjanduseetika koodeksi vastu.
Saatelõigu keskmes oli ennustaja Edgar Egipte, keda seoses Liis Haaveli mainimisega paroodias hakati tema sõnul ähvardama ning selles kontekstis oli Liis Haaveli näitamine taustaks põhjendatud.

Pressinõukogu hinnangul ei ole asjakohane süüdistus põhjendamata kannatuste tekitamises väikelapsele, sest last avalikule kohtuistungile endaga kaasa võttes ja teda seal istungi ajal süles hoides tegi Liis Haavel lapse eest vastutava isikuna ise valiku tuua ta koos endaga antud kontekstis telekaamerate ette.

Pressinõukogu