Kaebus nr 364
Pressinõukogu otsus 06.10.2011 | ÕIGEKSMÕISTEV.
Kanal 2 ei rikkunud head ajakirjandustava.

Pressinõukogu arutas Jelena Solomina kaebust Kanal 2-s 14. juunil 2011 eetris olnud saate Reporter uudislõigu peale ning leidis, et Kanal 2 ei rikkunud head ajakirjandustava.

Uudislõik kajastas küüditamise aastapäevale pühendatud mälestusüritust Tallinnas Vabaduse väljakul.

Jelena Solomina kaebas Pressinõukogule, et Kanal 2 vaatajatele esitati moonutatud informatsiooni, milles süüdistati telekanal PBK-d eelarvamuslikus küüditamisega seotud sündmuste valgustamises. Kaebaja sõnul on vale saates kõlanud väide, et PBK reporterid intervjueerisid peamiselt oma rahvuskaaslasi, sest kõnealuse teema käsitluses sama päeva PBK saatelõigus olid tegelikult ainsad intervjueeritavad Riigikogu spiiker Ene Ergma ja välisminister Urmas Paet. Kaebaja hinnangul moonutas Kanal 2 tahtlikult toimunud fakte ning tekitas kahju kaebaja mainele.

Kanal 2 selgitas Pressinõukogule, et Reporteri uudisloos pole kordagi nimetatud, et vene kanalite, sealhulgas PBK reporterid intervjueerisid ainult oma rahvuskaaslasi, vaid kasutati väljendit „peamiselt rahvuskaaslasi“. Kuna uudisloos intervjueeritud naisterahva poolt oli nimetatud, et pahameele kutsus esile Jelena Solomina poolt tehtud intervjuu, siis oli kaebaja näitamine selle juures Kanal 2 hinnangul põhjendatud.

Pressinõukogu ei tuvasta, et Kanal 2 oleks rikkunud ajakirjanduseetika koodeksit, kuna saatelõigu kõnealuses suhteliselt väikeses osas ei esitatud konkreetseid süüdistusi just nimelt PBK uudistesaate kohta, vaid anti eelkõige edasi ühte väidetavalt solvavat intervjuud pealt näinud inimese emotsionaalseid ütlusi.

Pressinõukogu