Kaebus nr 439
Pressinõukogu otsus 24.01.2013 | TAUNIV.
Kanal 2 rikkus head ajakirjandustava.

Pressinõukogu arutas RT Hotellid OÜ juhatuse liikme Raivo Tõnismaa kaebust Kanal 2 saates Reporter 8. detsembril 2012 eetris olnud videolõigu peale Pärnu ööklubidest ja striptiisibaaridest ning otsustas, et telekanal rikkus head ajakirjandustava.

Saatelõigus näidati politsei, päästeameti ja migratsiooniameti koostöös toimunud reidi Pärnu ööklubidesse, striptiisibaaridesse ja kõrtsidesse, et kontrollida tuletõrjesüsteeme, töötajate lepinguid ning otsida tagaotsitavaid ja illegaale.

RT Hotellid OÜ juhatuse liige Raivo Tõnismaa kaebas Pressinõukogule, et St. Peterburg hotelli siseruume näidati striptiisiklubidest kõlanud jutu taustaks ning see jättis mulje nagu asuks hotellis striptiisiklubi. Kaebaja ei ole rahul, et talle sõna ei antud, kuigi hotelli süüdistati alkoholimüügi eeskirjade rikkumises.

Kanal 2 vastas Pressinõukogule, et saatelõigus ei nimetatud kordagi, et St. Peterburg hotellis on striptiisiklubi. Samuti ei räägitud saatelõigus kordagi hotellis asuvast restoranist. Kanal 2 märkis, et intervjuude taustaks kasutatud videomaterjal oli politsei poolt salvestatud ning vastav märge oli saates olemas. Kanal 2 lisas, et tegemist oli neutraalse materjaliga ja seega kasutati seda üldise kattematerjalina. Kanal 2 lisas, et väide selle kohta, et hotelli St. Peterburg kontrollimise käigus leiti alkoholiseaduse rikkumisi, põhines politseitöötaja poolt reidi käigus ajakirjanikule esitatud infol ning Kanal 2 puudus kahtlus info õigsuse kohta ja vajadus seda täiendavalt kontrollida.

Pressinõukogu otsustas, et Kanal 2 rikkus ajakirjanduseetika koodeksi punkti 1.4., mis näeb ette, et ajakirjandusorganisatsioon kannab hoolt selle eest, et ei ilmuks ebatäpne, moonutatud või eksitav info. Kanal 2 vastusest tuleb välja, et saatetegijad ei teadnud, millise asutuse siseruume nad näitavad ning nii jäi ka saatelõigust mulje, et hotellis tegutseb striptiisiklubi.

Pressinõukogu hinnangul ei vajanud lause, et hotellis leiti alkoholiseaduse rikkumisi eraldi kaebaja kommentaari, sest sellel peatuti vaid ühe lausega ning saatelõik ei olnud tervikuna alkoholiseaduse rikkumisele pühendatud.

Pressinõukogu