Kaebus nr 566
Pressinõukogu otsus 29.04.2015 | ÕIGEKSMÕISTEV.
Õhtuleht ei rikkunud head ajakirjandustava.

Pressinõukogu arutas Eestimaa Loomakaitse Liidu (ELL) ja liidu juhatuse esimehe Heiki Valneri kaebust Õhtulehe veebis 17. märtsil 2015 ilmunud artikli „Pealtnägija: ministeerium nõuab Heiki Valnerilt tagasi 12 000 eurot toetuste raha, teletäht sõimas ministrit seaks“ peale ja otsustas, et väljaanne ei rikkunud head ajakirjandustava.

Artikkel räägib sellest, et põllumajandusministeerium nõuab Eesti Loomakaitse Liidult tagasi riigi toetust, sest ministeeriumil on etteheited liidule finantsdistsipliini rikkumises.

ELL kaebas Pressinõukogule, et artikkel sisaldab laimava sisuga ebaõigeid väiteid, mis ei ole kinnitust leidnud. ELL märkis, et liidu töötajad ei ole valetanud transpordikulude kohta, võltsinud sõidupäevikuid ega tasunud isiklikke kütusearveid. Samuti peab kaebaja eksitavaks põllumajandusministeeriumi väidet, et liidu rahast laenu andes üritati teenida tulu. ELL ei ole rahul, et neile ei antud võimalust kommentaariks ja vastulauseks.

Õhtuleht vastas Pressinõukogule, et ELLi töötajad olid pidanud sõidupäevikut tagantjärele, mistõttu ei kajastunud sõidupäevikus tegelik sõitude tegemise põhjus ning seda kinnitas ka ELL kirjas põllumajandusministeeriumile. Õhtulehe hinnangul ei ole seetõttu tegemist ebaõige faktiväitega. Õhtuleht lisas, et ELL sai põllumajandusministeeriumilt raha kindla eesmärgiga, mitte laenudeks ning seega saab väita, et ELL ei kasutanud raha ministeeriumi poolt sätestatud korra kohaselt. Õhtuleht märkis, et kaebaja kommentaarid on artiklis olemas.

Pressinõukogu otsustas, et Õhtuleht ei ole eksinud ajakirjanduseetika koodeksi vastu, sest artiklis avaldatud väited põhinevad põllumajandusministeeriumi kantsleri kirjal ning ELL sai võimaluse ministeeriumi süüdistusi kommenteerida.

Pressinõukogu