Kaebus nr 986
Pressinõukogu otsus 24.09.2020 | ÕIGEKSMÕISTEV.
Eesti Päevaleht ei rikkunud head ajakirjandustava.

Pressinõukogu arutas Kadri Vilba kaebust Eesti Päevalehes 25. juulil 2020 ilmunud artikli „Kas autism on ravitav, nagu väidab EKRE poliitik Kadri Vilba?“ peale ja otsustas, et leht ei rikkunud head ajakirjandustava.

Tegemist on „Faktikontrolli“ sarjas ilmuva artikliga, kus seekord kontrollitakse Kadri Vilba väidet, et autism on ravitav.

Kadri Vilba kaebas Pressinõukogule, et ajakirjanik kasutas tema tsitaati, mis käis konkreetsete inimeste tegevuse, mitte autistide kohta. Kaebaja leiab, et kontekstist väljarebituna on tema väljaütlemisele antud mõte, mida ta ei ole väljendanud. Kaebaja ei ole rahul, et talle kui konflikti osapoolele sõna ei antud.

Eesti Päevaleht vastas Pressinõukogule, et autismi võimalik ravi ei sõltu sellest, kas autistid on koondunud organisatsiooni või mitte. Leht lisas, et Kadri Vilba sõnastab oma kommentaaris eelduse, et „kui nad oma autismi välja raviks…“ ja seega tuli kontrollida küsimust, kas autismi on võimalik ravida. Lehe hinnangul on kaebaja väide selle kohta, et tema sõnu on väänatud, alusetu.

Pressinõukogu otsustas, et Eesti Päevaleht ei rikkunud ajakirjanduseetika koodeksit, sest Kadri Vilba sõnu ei moonutatud. Pressinõukogu hinnangul ei olnud põhjust kaebajale sõna anda, sest artikkel ei sisalda Kadri Vilba suhtes süüdistusi.

Pressinõukogu