President Merile anti üle Ajalehtede Liidu pressisõbra auhind

Tallinn, 18. detsember 1998. Eesti Ajalehtede Liit (EALL) andis president Lennart Merile Kadriorus üle 1998. a. pressisõbralikema avaliku elu tegelase auhinna, nimelise messingist ruupori.

President Meri valiti pressisõbraks EALLi täiskogul selle kuu algul. Tema poolt hääletas ülekaalukas enamus EALLi liikmeslehtede esindajatest. EALLi tegevdirektor Tarmu Tammerk ütles ruupori üleandmisele eelnenud sõnavõtus, et ajakirjanduse ja riigivõimu esindajad ei jaga tavaliselt vastastikust kiitust, sest seda ei luba nende erinevad rollid. Kuid kord aastas teeb Ajalehtede Liit erandi ja nimetab pressisõbra.

Tiitel omistati president Merile ennekõike seetõttu, et ta on sel aastal seadnud sisse töised suhted maakonnalehtedega. “EALL tervitab presidendi regionaalpoliitliselt tähenduslikku pööret maakonnalehtede poole,” ütles Tammerk. “Maakonnalehtedel on muutuvas ajakirjanduspildis alati oma kindel roll, mida ei saa täita ükski teine meediakanal, eriti valimiseelsel perioodil.”

EALLi meelest sai president Meri auhinna ka seetõttu, et tema esinemistes on sisukust, mis annab ajalehtedele alati rikast analüüsiainest. Kriitilise poole pealt nimetas Tammerk, et endiselt ootab ajakirjandus presidendilt vähem tehnilist ettearvamatust. “Hilisõhtul tehtud avaldused, mis ei jõua homsesse lehte, on märk ajakirjanduse tööspetsiifika eiramisest,” ütles Ajalehtede Liidu tegevdirektor. 1994. a. maksis selline “ajakirjanduse närvidega mängimine” presidendile ka pressivaenulikema avaliku elu tegelase tiitli.

Vőttes EALLi juhatuse esimehelt Igor Rõtovilt vastu nimelise messingist ruupori, avaldas president oma heameelt. Ta rõhutas, et presidendi kantselei eesmärk on alati olla aktiivne informeerija. Samas kutsus president ajakirjandust üles olema analüütilisem.

Haapsalus ilmuva ajalehe Lääne Elu peatoimetaja Andres Ammas kinkis presidendile foto, mis temast tehtud kohtumisel maakonalehtede toimetajatega.

EALL