Pressinõukogu andis Kadri Vilba vaidluses Sakala ja Päevalehega õiguse väljaannetele
Tallinn, 5. oktoober 2020. Pressinõukogu arutas Kadri Vilba kaebust Sakalas 24. juulil ilmunud artikli „Autistliku poja ema: müüdid on visad kaduma“ ja Eesti Päevalehes 25. juulil ilmunud artikli „Kas autism on ravitav, nagu väidab EKRE poliitik Kadri Vilba?“ peale ning otsustas, et lehed ei rikkunud head ajakirjandustava.
Sakala avaldas autistliku lapse emaga intervjuu, mis oli ajendatud poliitik Kadri Vilba väljaütlemisest, et autistid võiks end terveks ravida ja lõpetada kujutlemise, et on erilised. Kadri Vilba kaebas Pressinõukogule, et ta ei ole kuskil ega kunagi selliseid asju öelnud. Kaebaja leiab, et ajakirjanik on moonutanud infot ja edastanud lugejatele pahatahtlikult ebatõeseid väiteid.
Sakala selgitas, et ajakirjaniku refereering Kadri Vilba Facebooki postitatud sõnadest on täpne. Leht lisas, et ka Kadri Vilba kordab postitatud teksti Pressinõukogule esitatud kaebuses. Sakala märkis, et intervjuu oli reaktsiooniks avalikkuses tekkinud diskussioonile autismi teemal.
Pressinõukogu otsustas, et Sakala ei rikkunud ajakirjanduseetika koodeksit. Pressinõukogu hinnangul ei ole Sakala moonutanud Kadri Vilba poolt sotsiaalmeedias öeldut. Lisaks ei ole intervjuus esitatud kaebaja kohta süüdistusi, mistõttu ei olnud vaja talle sõna anda.
Eesti Päevalehe puhul oli tegemist „Faktikontrolli“ sarjas ilmuva artikliga, kus seekord kontrolliti Kadri Vilba väidet, et autism on ravitav. Kadri Vilba kaebas Pressinõukogule, et ajakirjanik kasutas tema tsitaati, mis käis konkreetsete inimeste tegevuse, mitte autistide kohta. Kaebaja leiab, et kontekstist väljarebituna on tema väljaütlemisele antud mõte, mida ta ei ole väljendanud. Kaebaja ei ole rahul, et talle kui konflikti osapoolele sõna ei antud.
Eesti Päevaleht vastas, et autismi võimalik ravi ei sõltu sellest, kas autistid on koondunud organisatsiooni või mitte. Leht lisas, et Kadri Vilba sõnastab oma kommentaaris eelduse, et „kui nad oma autismi välja raviks…“ ja seega tuli kontrollida küsimust, kas autismi on võimalik ravida.
Pressinõukogu otsustas, et Eesti Päevaleht ei rikkunud ajakirjanduseetika koodeksit, sest Kadri Vilba sõnu ei moonutatud. Pressinõukogu hinnangul ei olnud põhjust kaebajale sõna anda, sest artikkel ei sisalda Kadri Vilba suhtes süüdistusi.
Pressinõukogu