Pressinõukogu mõistis Põhjaranniku õigeks

Tallinn, 21. november 2024. Pressinõukogu arutas Sergei Andrejevi kaebust Põhjarannikus 12. oktoobril ilmunud artikli „Jõhvi ja Toila ühinemine: Miks ei võetud kõne alla Kohtla-Järve linnaosade liitumist“ peale ja otsustas, et Põhjarannik ei rikkunud head ajakirjandustava.

Sergei Andrejev kaebas Pressinõukogule, et artikkel sisaldab valeinfot, sest kajastatud ürituse moderaator ei olnud Tiia Linnard ja samuti ei võtnud Tiia Linnard temalt mikrofoni, vaid moderaatorilt. Kaebaja leiab, et artikkel jätab temast mulje kui otsustusvõimetust ja end mitte kaitsta oskavast inimesest. Kaebaja lisas, et artiklis öeldakse, et rohkem ta sõna ei võtnud, kuigi tegelikkuses lahkus ta ürituselt ja ei saanudki sõna võtta. Kaebaja leiab, et selline valeinfo eksitab avalikkust ja kahjustab tema mainet.

Põhjarannik vastas Pressinõukogule, et üritusel oli kaks moderaatorit: vallavalitsuse arendusnõunik Rein Luuse ning raamatukogu arendusjuht Tiia Linnard, kes juhatas koosoleku sisse ning palus inimestel esitada küsimusi. Tiia Linnard andis koosoleku käigus inimestele sõna ning kommenteeris kaasmoderaatorina toimuvat. Leht selgitas, et mikrofoni äravõtmist on artiklis kirjeldatud ülekantud tähenduses, mille sisu on, et kaasmoderaator Tiia Linnard ei andnud kaebajale enam sõna. Kumb kahest mikrofonist oli tema käes ja kuidas see tema kätte sattus, ei oma loo teema seisukohast sisulist tähtsust ega saa kuidagi kahjustada Sergei Andrejevi mainet. Leht leiab, et kaebaja koosolekult lahkumise mittemainimine ei eksita avalikkust ega kahjusta kaebaja mainet. Leht märkis, et oluline oli kajastada olukorda, kus vallavalitsuse liige pole kursis vallavalitsuse tegemistega: seda tunnistab kaebaja sisuliselt ka ise oma kaebuses, märkides, et tal polnud varem võimalust neid küsimusi esitada, kuna vallavalitsuses vastavat informatsiooni ei avaldatud.

Pressinõukogu otsustas, et Põhjarannik ei eksinud ajakirjanduseetika koodeksi vastu. Pressinõukogu hinnangul ei ole tuvastatav, et artikliga oleks antud ebaõige ülevaade rahvakoosolekul toimunust. Seetõttu ei saa artiklit pidada kaebaja mainet kahjustavaks. Pressinõukogu leiab, et kaebaja saalist lahkumise mainimata jätmine ei muuda toimunu olemust.

Pressinõukogu