Pressinõukogu tegi Äripäeva kohta tauniva otsuse
Tallinn, 14. mai 2021. Pressinõukogu arutas Fortumo OÜ kaebust 11. veebruaril Äripäeva veebis ja paberlehes ilmunud artikli „Fortumo tegi diili Myanmaris riigipööret korraldava sõjaväelise huntaga“ peale ja otsustas, et leht rikkus head ajakirjandustava.
Artikkel räägib sellest, et globaalse haardega Eesti edukas idufirma Fortumo sõlmis eelmisel aastal lepingu Myanmari telekomifirmaga Mytel, mis on otse seotud Myanmari armee ja selle juhiga.
Fortumo OÜ kaebas Pressinõukogule, et Äripäev on loonud mulje, nagu oleks Fortumo seotud otseselt sõjaväelise riigipöördekatsega Myanmaris ning seda ka rahastanud. Kaebaja leiab, et ka fotosid on kasutatud originaalist erinevas kontekstis. Kaebaja märkis, et Äripäeva ajakirjanik oli teadlik, et sisuline koostöö Fortumol Myteliga puudub ja rahad liikunud ei ole.
Äripäev vastas, et artiklis on kirjas, et leping sõlmiti varem ja et ärilise koostööni ei jõutud. Leht lisas, et artikli eesmärk oli näidata, kuidas Eesti juurtega rahvusvaheline firma on üks neist, kellel on leping sõjaväega seotud firmaga. Leht lisas, et toimetus muutis artikli pealkirja veebis ja paberlehe PDF-is.
Pressinõukogu otsustas, et Äripäev rikkus paberlehes ilmunud artikli pealkirjaga ning esiküljega ajakirjanduseetika koodeksi punkti 4.11, mis ütleb, et pealkirjad ei või auditooriumi eksitada. Artikli pealkiri ütleb, et Fortumo tegi diili Myanmari sõjaväelise huntaga. Pressinõukogu hinnangul on see väide eksitav, sest artiklist endast selgub, et Fortumo partner on sõjaväe osalusega telekomifirma, millega sõlmiti leping enne riigipöörde toimumist riigi eelmise valitsuse ajal.
Äripäev avaldas Pressinõukogu otsuse 13. mai paberlehes.
Pressinõukogu