Pressinõukogu tegi Delfi artikli kohta tauniva otsuse

Tallinn, 6. detsember 2024. Pressinõukogu arutas Priit Kõrve kaebust Delfis 30. augustil ilmunud artikli „Ebateadus jõudis Tartu tervishoiu kõrgkooli õppekavasse. Üliõpilasi asus koolitama oma haridustaseme kohta valetanud mees“ peale ja otsustas, et Delfi rikkus head ajakirjandustava.

Priit Kõrve kaebas Pressinõukogule, et artiklis olev väide tema magistritöö kohta on serveeritud uudisfaktina, kuigi tegelikult on autori hinnang, mis ei põhine faktidel. Kaebaja leiab, et artiklis on avaldatud tema hariduse kohta selgelt moonutatud ja eksitavat informatsiooni, mis segab kokku autori isikliku arvamused ja oletused ning uudise. Kaebaja hinnangul laimatakse teda artikliga, tekitades sellega tema isiklikule ja professionaalsele mainele kahju. Kaebaja lisas, et palus artiklit parandada, kuid ajakirjanik keeldus sellest.

Delfi vastas Pressinõukogule, et magistritöös kaebaja poolt allikana kasutatud kaheksast Vene ajakirjast oli magistritöö kirjutamise ajal indekseeritud ehk teadusväärtusega vaid üks ning seega oli teadusväärtuseta seitsme allika kohta on kohane öelda „ähmased“. Toimetus leiab, et hinnang kaebaja magistritöö allikate kohta ei ole uudis, vaid hinnang. Toimetus peab ka kõrgema meditsiiniharidusega neutraalse isiku – perearsti – hinnangut artiklis usaldusväärseks.

Pressinõukogu otsustas, et Delfi rikkus ajakirjanduseetika koodeksi punkti 1.4., mis näeb ette, et ajakirjanik vastutab oma sõnade ja loomingu eest ja ajakirjandusorganisatsioon kannab hoolt selle eest, et ei ilmuks ebatäpne, moonutatud või eksitav informatsioon. Pressinõukogu hinnangul jääb artiklist mulje, et kaebaja magistritöö tugines peamiselt „ähmastele“ allikatele, kuigi tegelikkuses moodustasid nimetatud allikad vaid väikese osa. Nii seadis artikkel kahtluse alla magistritöö tõsiseltvõetavuse ja koos sellega kaebaja professionaalse maine. Kaebaja ei saanud võimalust asjaolusid täpsustada.

Delfi avaldas Pressinõukogu otsuse 5. detsembril.

Pressinõukogu