Selgusid 2022. aasta parimad pressifotod

Tallinn, 9. jaanuar 2023. Eesti Pressifotograafide Liidu (EPFL) ja Eesti Meediaettevõtete Liidu (EML) žürii koostöös Canoni ja Overall Pro Shop’iga, valis 1028 foto seast mulluse “Aasta Pressifoto” ning parima uudis-, olemus-, spordi- ja portreefoto.

Žürii esimees oli Postimehe peatoimetaja Priit Hõbemägi. Eestist olid fotosid hindamas fotoajakirjanik Raul Mee ja ajakirjanik Mari Mets. Välismaised žüriiliikmed olid seekord  Leedu relvajõudude fotograaf Ieva Budzeikaitė ja vabakutseline spordifotograaf Mikus Klavins.

Kokku laekus konkursile 637 fototööd. Fotod kandideerisid neljas erinevas kategoorias: uudis, olemus, portree ja sport. Osalejaid oli tänavu 60. Kategooriate lõikes võitnud tööde hulgast valis žürii omakorda parima töö, mis pälvis tiitli „Aasta Pressifoto 2022“.

Nominendid on:

UUDIS
Argo Ingver/ Delfi/Delfi Meedia
„Kallis, meie maja taga põleb!”
30.10.22 läks Tartu vallas põlema alajaam, mille kustutamine viibis päris kaua, sest Elektrilevilt polnud tulnud kinnitust, kas alajaamast on elekter väljas või mitte.

Dmitri Kotjuh/ Postimees
Must päev
«Öelge palun, millal see lõpeb? Millal lõpeb see, et meie lapsed peavad surema?” küsisid hukkunud 11-aastase Anastassija vanemad. Sõja algusest saadik Vene pommi- ja raketirünnakute all on hukkunud sadu Ukraina lapsi, neist noorimad vaid mõnekuused. Detsembri lõpuks oli ametlik arv 429 last. Maetav Anastassija hukkus, kui eramaja tabas venelaste õhutõrjerakett С-300.

Marianne Loorents/ Virumaa Teataja
Punatank ja sinimustvalge
Viimsi sõjamuuseumisse teel olnud Narva punatankile lehvitati Padaorus sinimustvalget lippu.

OLEMUS:
Mihkel Maripuu/ Postimees
Tallinna hipodroomi viimane võistluspäev

Andras Kralla/ Äripäev
Saabumine
Ukrainast sõja eest põgenenud perekond on jõudnud Tallinna. Töö sõjapõgenike vastuvõtupunktis käib ööl ja päeval täie rauaga – neid registreeritakse, toidetakse, antakse kaasa toidupakk, vajalikud hügieenitarbed ja riided.

Mailiis Ollino/ Pärnu Postimees
Abistatud suudlus
Veera ja Ants Jürna tähistasid oma 70. pulma-aastapäeva Tammiste hooldekodus pika suudlusega.

PORTREE:
Andras Kralla/ Äripäev
Põgenikud
Ukrainast sõja eest põgenenud Svitlana, Yuliia ja Taisa töötavad nüüd koristajatena Swiss hotellis.

Mihkel Maripuu/ Postimees
Näitleja ja lavastaja Julia Aug

Andras Kralla/ Äripäev
Taksojuht
Riigikogu liige Martin Repinski hakkas Boltiga sõitma lisaraha teenimiseks ning elustandardi säilitamiseks. Taksot sõidab ka istungite ajal ja öösiti.

SPORT:
Timo Anis/ Autoleht, Geenius Meedia
2022.a. Rapla ralli teisel võistluspäeval tegi ekipaaž M.Leemets – A. Lichtfeldt rajalt draamatilise väljasõidu, mille tulemusel paiskuti oma võistlusautoga vastu puud. Nii auto kui puu said viga, kuid sõitjad jäid õnneks terveks.

Tairo Lutter / Postimees
Pakases.
Laskesuusataja Tuuli Tomingas Pekingi 2022 taliolümpiamängude 15 km tavadistantsil, kus valitsesid eriti krõbedad miinuskraadid. 07.02.2022 Zhangjiakou, Hiina.

Kiur Kaasik/ Delfi/Delfi Meedia
Sinimustvalgega võidule – Kaia Kanepi võitis koduse WTA turniiri esimeses voorus lõunanaaber Ostapenkot reketiga, mis pika säriga pildistades kangastus Eesti lipuks.

Nominendid saab alla laadida SIIT.

Žürii avalikustas täna nominendid. Võitjad tehakse teatavaks Pressifoto näituse avamisel ja auhinnad antakse üle Eesti Meediaettevõtete Liidu (EML) korraldataval pressipeol 17. veebruaril 2023.

Iga kategooria võitja saab diplomi ja 1000 euro (neto) suuruse preemia. „Aasta Pressifoto 2022“ autor pälvib lisaks veel 1000 euro (neto) suuruse preemia.

Eesti Pressifotograafide Liit, Eesti Meediaettevõtete Liit