Selgusid aasta pressipreemiate võitjad

Tallinn, 15. veebruar 2001. Eesti Ajalehtede Liidu žürii selgitas täna õhtul välja 2000. a. ajakirjanduse tipud neljas kategoorias: uudis, arvamus, olemuslugu ja maakonnalehe kirjutis.

Parima uudisloo autoriks tunnistati Postimehe ajakirjanik Rasmus Kagge, kes kirjutas maksupettusest Mart Laari majaehitusel (8.11.00, 10.11.00). Mõjusad lood tegid avalikuks ehitustööde telgitaguseid. Parimate lugude hulka jõudsid veel Aet Süvari ja Sulev Vedleri artiklid Eesti Ekspressis krahviperekonnalt varastatud majast (20.4.00, 27.4.00) ning Postimehe ajakirjanike Toomas Sildami ja Juhani Pütsepa lugu Leen Kullmanni kahest elust.

Arvamuse ja juhtkirja kategoorias nimetati parimaks ajalehe Äripäev juhtkirjad ja kommentaarid, mis käsitlesid pensionisüsteemi reformi (21.2.00, 9.3.00, 23.2.00). Materjalides kritiseeriti valitsuse kava teha kogumispension kohustuslikuks. Hiljem valitsus loobus oma ideest. Parimate hulka jõudsid veel Linnart Viiki Eesti Ekspressis ilmunud arvamuslugu Eesti märgist, ning Maalehe ajakirjaniku Maarius Suviste lugu “Laps maksab emale palka”, milles ajastu vaimu tabavalt avatakse noorte ja vanade vahelisi rahalisi suhteid.

Olemusloo rühmas sai esikoha Eesti Ekspressi ajakirjanik Tarmo Vahter meisterliku looga “Berliini poisid”, mis räägib Lennart Meri Saksamaa-aegse klassivenna leidmisest. Parimate hulka jõudsid veel Peeter Sauter Eesti Ekspressis ilmunud looga Tshetsheenias hukkunud Vene sõduri isast, Postimehe ajakirjanik Alo Lõhmus Arteris ilmunud looga härra Blumbergist, kes Siberist kümneid lapsi päästis ning Postimehe ajakirjanikud Toomas Sildam ja Juhani Püttsepp seeriaga Eesti meestest võõras sjas (28.11.00, 29.11.00, 4.12.00).

Parima maakonnalehekirjutise autorid on Erik Kalda ja Jevgeni Kapov, kelle sulest ilmus ajalehes Põhjarannik artikliseeria Eesti kodanikest abielupaari lapsendatud lapse kodakondsuse probleemist. Parimate hulka jõudsid veel Tiit Reinberg Järva Teatajast, kes kirjutas Interneti teel õppivatest maalastest, ja kaks Sakala ajakirjanikku: Liisi Seil artikliga ilma loata raadiokuulamisest maapoes ning Aime Jõgi, kes kirjutas Doldi puidutööstuse õnnetusjuhtumist.

Parimad valiti pressipreemia konkursile registreeritud 175 töö seast. Žüriisse kuulusid juhtivate väljaannete peatoimetajad, meediaspetsialistid ja ajakirjandusõppejõud: Halliki Harro, Tiit Hennoste, Priit Hõbemägi, Urmas Klaas, Aavo Kokk, Väino Koorberg, Igor Rõtov, Katrin Streimann, Tarmu Tammerk, Sulev Valner.

Võitjad saavad 10 000 kroonise preemia ajalehetoimetuste poolt loodud pressipreemia fondist.

Eelmisel nädalal otsustas peatoimetajate žürii, et 2000.a. uuriva ajakirjanduse auhinna saab Postimehe ajakirjanik Taivo Paju artiklite eest, mis kajastasid valitsuse kulutamiskirge ning suutmatust korrastada riigihangete süsteemi. Paju saab meediakontserni Bonnier ja ajalehe Äripäev poolt välja pandud 25 000 Rootsi krooni suuruse preemia.

Samuti aasta ajakirjandusauhindade raames toimunud aasta pressifoto konkursil võitis peapreemia SL Õhtulehe fotograaf Jarek Jõepera.

2000 .a. ajakirjandusauhindade laureaatide autasustamiseks korraldab Ajalehtede Liit 26. veebruaril aasta ajakirjandusauhindade tseremoonia Tallinnas Kiek in de Köki tornis, kus seatakse üles ka pressifoto näitus.

EALL