Tiraažitabel näitab stabiilset ajaleheaastat

Tallinn, 7. jaanuar 2002. Eesti ajalehtede trükiarvud püsisid 2001. a. jooksul stabiilsena, väikese languse tegid läbi vaid üleriiklikud nädalalehed, selgus Eesti Ajalehtede Liidu (EALL) 38 liikmeslehte sisaldava tiraažitabeli aastakokkuvõttest.

EALLi liikmeslehtede keskmine ühekordne kogutiraaž eelmisel aastal oli ligi 465 tuhat eksemplari. Nendest ligi 200 tuhat olid üleriiklikud päevalehed, 160 tuhat üleriiklikud nädalalehed ja 105 tuhat maakonnalehed.

Enamik üleriiklikke päevalehti kasvatas eelmisel aastal suuremal või vähemal määral oma tiraaži. Maakonnalehtede tiraažid püsisid läbi aasta stabiilsena, mis on märk nende väljaannete järjekindlalt truust lugejaskonnast. Üleriiklikud nädalalehed ei ole aga pärast traditsioonilist suvist madalseisu oma tiraaži aasta esimese poole tasemele viinud.

Protsentuaalselt saavutas aasta suurima tiraažitõusu Molodjozh Estoni koos oma nädalalõpulehega. Kuid sellest hoolimata on venekeelsete lehtede tiraažid jäänud ebaproportsionaalselt väikeseks, arvestades elanikkonna rahvusliku koosseisu.

Peale 2001. a tiraazhitabeli andmete näitab stabiilset ajaleheaastat ka EALLi poolt eelmise aasta lõpus tellitud Saar Polli lugejauuring. Uuringu kohaselt on Eesti ajalehtede lugejaskond võrreldes 2000. aastaga püsinud stabiilsel tasemel, suurim tõusja oli SL Õhtuleht.

Tiraaž ja lugejaskond on erinevad suurused, kuna ühte eksemplari loeb tihti rohkem kui üks inimene.

Ülemaailmse Ajalehtede Liidu (WAN) võrdlustabeli andmetel on Eesti kõige ajalehelembesem Kesk- ja Ida-Euroopa riik. 2000. a loeti Eestis tuhande täiskasvanud elaniku kohta 237,3 eksemplari päevalehti. Esikohal on Norra 719,7 eksemplariga, järgnevad Japan (668,7) ja Soome (542,5).  2001. a. puudutav WANi uurimus valmib maikuus toimuvaks maailma ajalehekongressiks.

EALL

Selgusid 2018. aasta pressivideo nominendid

Tallinn, 15. jaanuar 2019. „Aasta pressivideo 2018” konkursi raames valis žürii eile toimunud koosolekul neljakümne viie töö hulgast välja kolm nominenti.

„Aasta pressivideo 2018”  konkursi nominendid on Eesti Ekspressi ja Delfi video: “Kätetu ujuja Matz: sinu puue pole kellegi asi. Tuleb lihtsalt teha, mida ise tahad”, mille autorid on Tiit Blaat ja Oliver Tsupsman. Matz Topkin võitis suvel paraujumise Euroopa meistrivõistlustel 50m seliliujumises hõbemedali. Käteta ning vaid ühe terve jalaga sündinud Matz Topkin tahab osaleda 2020. aasta paraolümpiamängudel Tokyos.

Teiseks nominendiks on Postimehe videosari “Iga samm on kullast”, mille autoriks on Erik Tikan. Tegemist on  jätkuva videosarjaga, kus aasta jooksul jälgitakse kahe naise teekonda ajateenistuses.

Kolmandaks nominendiks on Delfi TV video ” Põlvkonnavahetus: Eesti esimene suhtlusportaal 10 aastat hiljem”, mille autoriteks on Sigrid Salutee, Joonatan Allandi, Kadri Nikopensius ja Mark Šandali. Veel 10 aastat tagasi ei leidunud Eestis noort, kes ei kasutaks sõpradega suhtlemiseks Rate.ee keskkonda. Tänaseks näib portaali keskmine kasutaja olevat keskealine ning peamiselt elukaaslase leidmisele orienteeritud. Delfi TV uuris, millist elu elatakse kunagises ikoonilises sotsiaalmeediaportaalis täna, mil konkurendid on teda varjutamas.

Žüriis osalesid esimehena Balti Filmi- ja Meediakooli õppejõud Jüri Pihel ning liikmetena režissöör ja operaator Taavi Arus ja Äripäeva ajakirjanik Birjo Must.

Konkurss “Aasta pressivideo” toimus tänavu viiendat korda ning võitja kuulutatakse välja ja preemia antakse üle 8. märtsil toimuval pressipeol. Aasta pressivideo võitja saab diplomi ja 640 euro (neto) suuruse preemia.

Täpsemalt saab lugeda SIIT.

EALL