Žürii selgitas välja 2001. aasta ajalehtede kujunduskonkursi tulemused

Tallinn, 17. veebruar 2002. Eesti ajalehtede kujunduskonkursil 2001 anti välja 21 auhinda, neist 3 kuldauhinda erinevates žanrikategooriates. Kogu kujunduses, kus hinnatakse terve lehe kujundust, said hõbeauhinna Eesti Ekspress ja Valgamaalane, äramärgitu auhinna Postimees ja Eesti Päevaleht.

Hõbeauhindu anti 6, ära märgiti 11 tööd ja valja anti veel ka üks “Ohoo!” eriauhind. Sel aastal jättis žürii välja andmata “Aasta parima” auhinna, kuna ükski ajaleht ei tõusnud ei kokkuvõttes ega ka mõnes eraldi võistluskategoorias teistest selgelt esile.

Kuldauhinna said Eesti Ekspress olemuslugude kategoorias (“Eesti börsi lõpp”, 7.6.), Pärnu Postimees olemuslugude kategoorias (“2001. aasta parim tegu on Endla teatri juurdeehitus”, 19.12.) ja Postimees avatud rühmas küüditamise mälestuspäeva esikülje eest (“Eesti maletab”, 14.6.).

Hõbeauhinna said Eesti Ekspress kogu kujunduse kategoorias, Valgamaalane kogu kujunduse kategoorias, SL Õhtuleht olemuslugude kategoorias (“Nasta Pino: Jüri, katsu õhtuti varem koju tulla”, 12.5.), Postimees olemuslugude kategoorias (“Linn, mis eales ei maga – elu infoajastu kiirteel”, 9.1.), Eesti Päevaleht infograafikatest (Lennuki ümbermaailmareis, 17.3.) ning SL Õhtuleht avatud rühmas presidendikandidaatide fotomontaaži eest (21.9.).

Kokku osales konkursil 18 ajalehte 183 võistlustööga. Pärast esimest hääletust pääses auhinnavooru 65 võistlustööd.

Auhindu said 8 ajalehte (Postimees 5 auhinda, SL Õhtuleht 4, Eesti Ekspress 3, Pärnu Postimees 3, Eesti Päevaleht 2, Järva Teataja 2, Äripäev 1, Valgamaalane 1).

Konkursi žüriisse kuulusid Roosmarii Kurvits ja Tiit Hennoste Tartu Ülikoolist, Olavi Rantalainen Soome Ajalehtede Liidust, Tarmu Tammerk Eesti Ajalehtede Liidust, Vahur Kalmre Eesti Meediast ning kunstnikud Ahto Meri ja Andrus Peegel.

“Žürii arvates oli selle aasta konkursi tase tunduvalt ühtlasem kui eelmistel kordadel, ka oli žürii nõudlikum kui varem,” ütles konkursi korraldaja Vahur Kalmre. “Paljud võistlustööd, mis auhinda ei saanud, jäid väga napilt maha nendest, mis said.”

Žürii tõdes, et paljude ajalehtede kujundus on jõudnud kindlasse rutiini, lehed valdavad kujunduse põhitõdesid, lehte kujundatakse korralikul tasemel, nad ei kuku sellest tasemest enam ka iga päev välja, kuid säravaid külgi ja leide oli seekord vähem kui eelmistel konkurssidel. Olemuslugudes oli sel aastal mitmeid külgi, mille kujundus oli lõpuni viimistletud, ütles Kalmre.

Kujunduskonkursi korraldajad olid Eesti Ajalehtede Liit ja Tartu Ülikooli ajakirjandusosakond, konkurssi toetasid Eesti Meedia, Ekspress Grupp ja Kroonpress.

EALL