Kaebus nr 567
Pressinõukogu otsus 29.04.2015 | ÕIGEKSMÕISTEV.
Eesti Rahvusringhääling ei rikkunud head ajakirjandustava.

Pressinõukogu arutas Eestimaa Loomakaitse Liidu (ELL) ja liidu juhatuse esimehe Heiki Valneri kaebust Eesti Rahvusringhäälingu (ERR) uudisteportaalis 17. märtsil 2015 ilmunud artikli „Ministeerium nõuab Heiki Valnerilt tagasi 12 000 eurot toetuste raha“ peale ja otsustas, et väljaanne ei rikkunud head ajakirjandustava.

Artikkel räägib sellest, et põllumajandusministeerium nõuab Eesti Loomakaitse Liidult tagasi riigi toetust, sest ministeeriumil on etteheited liidule finantsdistsipliini rikkumises.

ELL kaebas Pressinõukogule, et artikkel sisaldab laimava sisuga ebaõigeid väiteid, mis ei ole kinnitust leidnud. ELL märkis, et liidu töötajad ei ole valetanud transpordikulude kohta, võltsinud sõidupäevikuid ega tasunud isiklikke kütusearveid. Samuti peab kaebaja eksitavaks põllumajandusministeeriumi väidet, et liidu rahast laenu andes üritati teenida tulu. ELL ei ole rahul, et neile ei antud võimalust kommentaariks ja vastulauseks.

ERR vastas Pressinõukogule, et Pealtnägija lugu tugineb põllumajandusministeeriumi dokumentidel ning intervjuudel asekantsleri ja ELLi esindaja Heiki Valneriga. ERR lisas, et kui eksisteerib kahe osapoole vaheline vaidlus, on väljaande kohustus avaldada erinevate osapoolte seisukohad ja Pealtnägija on seda ka teinud. Pealtnägija pakkus ELLile korduvalt võimalust tulla ja esineda ekraanil, Heiki Valner andis lubaduse anda intervjuu, kuid siis loobus sellest.

Pressinõukogu otsustas, et Eesti Rahvusringhääling ei ole eksinud ajakirjanduseetika koodeksi vastu, sest artiklis avaldatud väited põhinevad põllumajandusministeeriumi kantsleri kirjal ning ELL sai võimaluse ministeeriumi süüdistusi kommenteerida.

Pressinõukogu