Kaebus nr 606
Pressinõukogu otsus 17.12.2015 | TAUNIV.
Lääne Elu rikkus head ajakirjandustava.

Pressinõukogu arutas Karl-Christoph Rebase kaebust Lääne Elu veebis 6. novembril 2015 ilmunud artikli „Politsei tabas Taavi Rõivast tappa ähvardanud mehe“ peale ja otsustas, et leht rikkus head ajakirjandustava.

Artikli juures olnud esialgsel pildil oli kujutatud peaministrit Läänemaa Ühisgümnaasiumis. Fotol oli ka kaks alaealist õpilast.

Karl-Christoph Rebane kaebas Pressinõukogule, et teda näidati halvas valguses, sest veebiportaali uudises olid näha ilma peale klikkimiseta vaid pilt ja pealkiri. Kaebaja märkis, et pildi avaldamiseks puudus lehel tema ja ta vanemate luba.

Lääne Elu vastas Pressinõukogule, et toimetus kasutas uudise illustreerimiseks arhiivifotot, millel peaminister jagas valimiskampaania ajal autogramme. Toimetaja ei osanud hinnata, et lugejad võivad arvata, et fotol kujutatud koolinoored on seotud peaministri ähvardamisega. Toimetus eemaldas foto kohe pärast kaebaja ema kõne. Leht kinnitas, et ei tahtnud seostada arhiivipildile jäänud noori peaministri ähvardamisega. Lääne Elu väitel oli kõnealune foto uudise juures umbes 40 minutit. Leht lisas, et foto tehti kooli juhtkonna loal valimiskampaania üritust pildistades, see on Lääne Elu veebis varem ilmunud ja siis ei protestinud selle vastu ei kool ega koolilaste vanemad.

Pressinõukogu otsustas, et Lääne Elu rikkus ajakirjanduseetika koodeksi punkti 4.11., mis näeb ette, et fotod ei või auditooriumi eksitada. Pressinõukogu hinnangul oli foto artikli kontekstist erinev.

Pressinõukogu tunnustab Lääne Elu toimetust foto kiire eemaldamise eest.

Pressinõukogu