Kaebus nr 855
Pressinõukogu otsus 22.11.2018 | TAUNIV.
Postimehe veeb rikkus head ajakirjandustava.

Pressinõukogu arutas Yana Toomi kaebust Postimehe veebis 16. oktoobril 2018 ilmunud artikli „Yana Toom: 97 protsenti narvakaid hakkab rääkima eesti keelt? Päriselt või?“ peale ja otsustas, et väljaanne rikkus head ajakirjandustava.

Artikkel vahendab Yana Toomi poolt ETV saates „Esimene stuudio“ öeldut.

Yana Toom kaebas Pressinõukogule, et artikkel moonutab seda, mida ta saates ütles. Kaebaja leiab, et artikli pealkiri on auditooriumi eksitav.

Postimees vastas Pressinõukogule, et loo osas kaebajal pretensioone ei olnud, kuid pealkiri oli ebatäpne. Postimees lisas, et muutis pealkirja kohe, kui sai teada, et pealkirjast võib jääda vale mulje. Postimees märkis, et lisas paranduse kohta info pealkirja täiendusse ja artikli lõppu. Samuti sulges Postimees loo juures kommenteerimise. Postimees palus ka ebatäpsuse pärast loo lõpus vabandust.

Pressinõukogu otsustas, et Postimehe veeb rikkus ajakirjanduseetika koodeksi punkti 4.11., mis näeb ette, et pealkirjad ei või auditooriumi eksitada. Pressinõukogu hinnangul oli ühe sõna ära jätmine pealkirjas märgilise tähtsusega. Samas oli artiklis Yana Toomi täpne tsitaat olemas.

Pressinõukogu tunnustab Postimeest vabandamise ja pealkirja kiire parandamise eest, samuti selle eest, et Postimees märkis pealkirja all ja loo lõpus, milles viga seisnes.

Pressinõukogu leiab, et vea puhul oleks võinud Yana Toom otse toimetusse pöörduda ja siis oleks pealkiri parandatud juba artikli ilmumise päeval loetud minutitega.

Pressinõukogu