Kaebus nr 996
Pressinõukogu otsus 26.11.2020 | ÕIGEKSMÕISTEV.
Õhtuleht ei rikkunud head ajakirjandustava.

Pressinõukogu arutas Tamro Eesti OÜ kaebust Õhtulehe veebis 2. oktoobril 2020 ilmunud artikli „Apteegid jätavad perearstid gripivaktsiinist kuivale: patsiendile tähendab see suuremat väljaminekut“ ning 5. oktoobril veebis ja 6. oktoobril paberlehes ilmunud artikli „Apteegid hoiavad gripivaktsiine kiivalt endale ega müü perearstidele, kes vaktsineerivad odavamalt“ peale ning otsustas, et väljaanne ei rikkunud head ajakirjandustava.

Artiklid räägivad perearstide kahtlusest, et gripivaktsiini hoiavad kinni apteegid, kus vaktsineerimine on patsiendile kallim. Lugudes on nimetatud kahte hulgimüüjat: Magnum Medical ja Tamro Eesti, kes on lehe väitel broneerinud vaktsiini oma apteekide jaoks.

Tamro Eesti OÜ kaebas Pressinõukogule, et ajakirjaniku päring gripivaktsiini kohta jõudis neile reedel, 2. oktoobril peale tööpäeva ja -nädala lõppu ning tund hiljem ilmus juba esimene artikkel veebis, mis mingil ajal hiljem kustutati. Kaebaja hinnangul on kõigi artiklite pealkirjad ja sissejuhatused eksitavad, sest perearstid ei ütle, et apteegid hoiduvad neile vaktsiinide müümisest. Lisaks on ravimimüüjad ja ravimiamet kaebaja sõnul artiklites öelnud, et vaktsiinide kinnihoidmist ei toimu.

Õhtuleht vastas Pressinõukogule, et Tamro on hulgimüüja, apteeke neile ei kuulu ja vaktsineerimist nad läbi ei vii. Lehe kinnitusel tohivad perearstid vaktsiine osta üksnes jaemüügist. Õhtuleht selgitas, et tegemist ei ole kolme erineva looga, vaid ühega, mida on hiljem täiendatud ja mille põhjal avaldati artikkel paberlehes. Õhtuleht vastas, et perearstid reaalselt proovisid septembris ja oktoobri alguses vaktsiine apteekidest osta, kuid ei saanud neid. Samas näitab ravimiameti sisseveo info, et vaktsiinid olid olemas. Õhtuleht selgitas, et sai info teema kohta reedel tööpäeva lõpus ja toimetus otsustas hakata sellega kohe tegelema ja osapooltelt kommentaare võtma. Leht lisas, et hulgimüüjate selgitused lisati esimesel võimalusel peale nende saabumist. Lehe kinnitusel võtab pealkiri kokku loo sisu kesksed väited.

Pressinõukogu otsustas, et Õhtuleht ei eksinud ajakirjanduseetika koodeksi vastu. Pressinõukogu hinnangul tuleb artiklist välja, et perearstidel oli apteekidest vaktsiinide hankimisel  probleeme. Lisaks olid antud lugude puhul osapoolteks apteegid ja perearstid ning mõlemad pooled said ka sõna.

Pressinõukogu