Selgusid kuue ajakirjanduspreemia kategooria nominendid

Tallinn, 23. jaanuar 2023. Täna toimunud koosolekul valis žürii välja Meedialiidu ajakirjanduspreemiate konkursi kuue kategooria nominendid, võitjad avalikustatakse veebruari keskel.

Uudise kategooria nominendid on Äripäevas 10. märtsil ilmunud Koit Brinkmanni artikkel „Ukrainlasi palkav tuntud koristusfirma sülitab seadustele: “Töötasime 12 tundi päevas ilma puhkepäevadeta”“, Eesti Ekspressis 18. mail ilmunud Oliver Kundi artikkel „Maksumaksja taob kinni Tallinna Linnatranspordi juhtide kõrgkooliõppe. Ja see ei ole veel kõik!“ ning Eesti Päevalehes 10. juulil ilmunud Holger Roonemaa ja Urmas Jaaganti artikkel „”Ütle talle, et saagu esmalt see kuradi eelnõu riigikogust läbi.” Uberi failid avavad suurfirma Eesti lobi telgitagused“.

Parima arvamuse nominendid on Tiina Kruus Eesti Päevalehe LP-s 23. septembril ilmunud arvamuslooga „Kuidas ma nähtamatuks muutusin“, Meelis Mandel Äripäevas 17. juunil ilmunud arvamusega „Meelis Mandel: keegi võiks selle lõpuks välja öelda – meile läheneb enneolematu intresside tõus“ ja Andrei Šumakov Eesti Päevalehes 7. mail ilmunud arvamuslooga „KIRI EMADEPÄEVAKS VENEMAALE | RusDelfi peatoimetaja Andrei Šumakov: ema, lülita televiisor välja!“.

Olemusloo kategooria nominendid on Õhtulehes 28. märstil ilmunud Risto Berendsoni artikkel „33 aastat rääkimata lugu: miks mõrvati Moskvas kaks Eesti kunstihuvilist neidu“, 25. augustil Eesti Päevalehes ilmunud Oliver Kundi, Holger Roonemaa ja Kärt Anvelti artikkel „Suure luuretüli tagamaad. Kuidas Eesti tippametnikud Vene ohust üle kuumenesid“ ja 20. oktoobril Äripäevas ilmunud Marge Ugezene artikkel „Edukas arst kaotas hoiu-laenuühistuga 200 000 eurot. Ja oma elu“.

Multimeedia nominendid on:

Podcasti nominendid on 14. mail eetris olnud Eesti Ekspressi ajakirajnike Aleksander Algo ja Lauri Närepi podcast „VABAFLOW | Kuidas räppar mõne aastaga Soundcloudist vabariigi aastapäeva kontsertlavale jõudis“, Äripäeva ajakirjaniku Katariina Krjutškova raadiosaated sarjast „Edukad naised“ 17. juunil “Noor miljonär hoiab abikaasaga rahakotid lahus: pean olema sõltumatu”, 9. septembril “Piret Mürk-Dubout tippjuhi elust: sa oled täiesti üksinda, pole kellegagi rääkida” ja 2. detsembril “Karmen Pedaru avab modellinduse pahupoole: nälgimine, arutu laristamine ja raamatupidajate pettused” ning Õhtulehe podcast „„KRIMIOOSUM“ | „Kohe tuleb ära viia!“ Pealtnägijad meenutavad Moskva käsilaste ässitatud Pronksiööd“, mis oli eetris 30. detsembril ja mille autor on Johanna-Kadri Kuusk ja helikujunduse tegi Hannes Dreimanis.

Iga kategooria võitja saab auhinnaks 1000 eurot ja diplomi. Auhindu rahastavad Delfi Meedia, Õhtuleht Kirjastus ja Äripäev.

Uudise kategoorias esitati 34, olemuses 54 ja arvamuses 34 tööd. Multimeedia kategoorias laekus üheksa ja podcasti kategoorias 15 tööd.

Žürii valis ka noore ajakirjaniku preemia nominendid: Linda Eensaar Äripäevast, Martin Laine Eesti Päevalehest ja Greete Palgi Eesti Päevalehest. Noore ajakirjaniku kategoorias oli kandidaate kokku 17. Võitja valivad preemia rahastajad.

Noore ajakirjaniku preemiat rahastavad Hans H. Luik, Igor Rõtov, Jüri Ehasalu, Margus Mets ja Toomas Leito pärijad. Koos elutöö preemiaga on fondi suurus on 12 000 eurot, mis jaguneb järgmiselt: elutöö preemia 6000 eurot ja noore ajakirjaniku preemia 6000 eurot. Elutöö preemia saaja leiavad rahastajad ise.

Preemiate võitjad tehakse teatavaks 17. veebruaril Tallinnas Erinevate Tubade Klubis toimuval Meedialiidu pressipeol.

Žürii tööd juhtis Õhtulehe peatoimetaja Martin Šmutov. Žüriisse kuulusid Äripäeva uudiste ja uuriva toimetuse toimetaja Mari Mets, Hiiu Lehe peatoimetaja Piret Eesmaa, Eesti Loodusmuuseumi direktor Heidi Jõks, Eesti Rahvusringhäälingu analüütik Marju Himma-Kadakas, Delfi ja Eesti Päevalehe peatoimetaja Urmo Soonvald, Äripäeva peadirektor Igor Rõtov, Geenius Meedia peatoimetaja Martin Mets ning KPMS vanempartner Henri Käsper.

Eesti Meediaettevõtete Liit